Posłuchaj Irka

Z galerii

Usługi lektorskie

Anty Show

dtp 1

Zamach na Kappa

 1 czerwca u zbiegu ul. dr. Kwarty i 11 Listopada Jędrzejowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej przedstawiła rekonstrukcję wydarzeń z 31 maja 1943 r. Wtedy to żołnierze Armii Krajowej przeprowadzili udany zamach na Helmuta Kappa, funkcjonariusza gestapo. 

Była to jedna z pierwszych udanych akcji żołnierzy Jędrzejowskiego Obwodu Armii Krajowej. Po latach akcję tę Hieronim Piasecki ?Zola" wspominał następuj±co: ?ZnaleĽli¶my się znów za Kappem. Najdogodniejsze miejsce to skrzyżowanie ul. 11 Listopada z ul. Prost±, najlepsze wycofanie (...). Mam z lewej strony ?Ryszarda", z prawej ?Witusia". Nasze zadnie jest proste: wykonać wyrok na Kappie -- robimy to z Kajderowiczem, Staszkiewiczem ma wi±zać ogniem Tierlinga. Meyerównę oszczędzamy, jako osobę cywiln± i kobietę. Gestapowcy chc± nas zaskoczyć, chc± by¶my podeszli bliżej. W odległo¶ci ok. 20 m od nieprzyjaciela daję sygnał do akcji, w biegu strzelamy pierwsi, to ich zaskoczyło. Kapp zostaje ranny w rękę i nogę już pierwszymi strzałami. Jest wzięty w dwa ognie -- ?Ryszarda" i mój. Wreszcie wali się na jezdnię. Pobliskie niemieckie posterunki, słysz±c strzały, zaczynaj± biec w naszym kierunku. Najwyższy czas się wycofać".

Zapraszam do obejrzenia galerii z rekonstrukcji historycznej, któr± miałem okazję współtworzyć jako konsultant ds. gry aktorskiej.

Do góry

 

 
e-max.it: your social media marketing partner